Ketonová dieta

Ketonová dieta je způsob stravování, kdy je výrazně omezen přísun sacharidů pod 25 g/den. Sacharidy jsou v ketonové dietě nahrazeny bílkovinami a tuky. Ty je možné jíst bez omezení, stejně tak určité druhy zeleniny. Znáte ketonovou dietu KetoMix? Pokud ne přečtěte si recenzi na KetoMix.

V čem spočívá účinnost ketonové diety:

Ketonová dieta navozuje v organismu stav podobný tomu, kdy tělo hladoví.
 Nejsou dodávány sacharidy, které jsou hlavním zdrojem energie.  Organismus pak čerpá energii z ketolátek, které vznikají při metabolismu tuků. Tj. tělo využívá při ketonové dietě coby zdroj energie tuky z tukové tkáně.

Co je vhodné a nevhodné při ketonové dietě jíst?

Vhodné jsou potraviny obsahující vysoké procento bílkovin, tj. maso, ať už se jedná o ryby, drůbež, vepřové.

Dalšími potraviny, které ketonová dieta povoluje, jsou

* vejce

* mléčné výrobky (sýry, jogurty, smetana)

* tuky, z dietetického hlediska je ovšem vhodné to s tuky nepřehánět a volit spíše kvalitní tuky rostlinného původu.

* zelenina, zda existují jistá omezení v druhu zeleniny: ledový či hlávkový salát, čínské zelí, špenát, kapusta, okurka, méně vhodné jsou pak mrkev, celer, rajčata či paprika

* ovoce, zde je nutné volit opatrně, a to méně sladké druhy ovoce, případně se ovoce vzdát zcela

Naopak zcela nevhodné potraviny u ketonové diety jsou:

* tuky v podobě margarínů, majonézy

* bílkoviny v podobě uzenin

* přírodní sladidla

* obiloviny a luštěniny

* sladké druhy ovoce a hlavně výrobky z nich, tj. marmelády, sušené ovoce

* slané a sladké pochutiny (chipsy, oplatky, bonbóny).

Měli byste vědět:
Nesmíme zapomenout upravit pitný režim, nesmí se slazené nápoje, ovocné džusy, ale ani káva, alkohol aj.

Ketonová dieta – konkrétní doporučení

Ale pojďme se na všechny vyjmenované body podívat trochu blíže. Rozdělíme si jednotlivé složky do přehledných skupin a poradíme, co při jejich konzumaci upřednostnit.

Tuky a oleje

Primární je vždy zisk z přírodních zdrojů. Prim by mělo hrát libové maso a ořechy.

Nezapomeňte svůj jídelníček doplnit také nasycenými a mononenasycenými tuky, do nichž spadá například máslo, olivový olej, kokosový olej apod. Povoleno je dokonce i sádlo nebo lůj, případně moderní přepuštěné máslo ghee. Ty se hodí zejména na smažení.

Ketonová dieta by neměla zapomínat ani na  bohaté zásobení omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami . Ty najdete zejména v mořských rybách. Alespoň dvakrát týdně by se tak ve vašem jídelníčku měl objevit losos, pstruh, tuňák apod. Jestliže mořské plody jíst nechcete nebo nemůžete, vsaďte alespoň na kvalitní doplňky stravy, jež tyto nezbytné živiny obsahují.

Proteiny alias bílkoviny

Zaměřte se zejména na organické maso. Čím hodnotnější zdroj bílkovin bude, tím lépe. Kupujte maso nezpracované, které není obohaceno cukrem (např. různé marinády glazování apod.). Jezte ho v rozumném množství, vždy nejlépe s přílohovou zeleninou.

 Platí základní pravidlo: čím více proteinů maso obsahuje, tím méně je třeba ho sníst. Přehltit organismus bílkovinami totiž rozhodně není dobrý nápad, a to ani při ketonové dietě. 

Zelenina a další

Povolena je i zelenina nakládaná, nálev však nesmí obsahovat cukr.

Je úplně jedno, zda si dopřejete zeleninu čerstvou nebo mraženou. Je-li zmražena správně, uchovává si většinu své výživové hodnoty i vitamínů. Dávejte vždy přednost těm částem zeleniny, které rostou nad zemí. Ideální je vše, co má zelenou barvu – tzn. nejenom listnatá zelenina, ale také například brokolice, zelená paprika, avokádo apod. Ketonová dieta zkrátka přeje kyselině listové a jí podobným.

Ale dejte si pozor na zdánlivě kyselé plody. Nenechte se mýlit, limetka i citron obsahují velké množství cukru, který však za normálních okolností v chuti přehlušují přítomné kyseliny. Pár kapek šťávy do nápoje nevadí, jakákoliv další konzumace je však zapovězena.

Náš tip:
A zapovězeny nejsou ani houby, i když ty striktně vzato do zeleninové říše nepatří. Vašim pokrmům mohou dodat další důležité minerály, enzymy a další živiny.

Mléčné výrobky

Dobrou zprávou je, že z mléčných výrobků, pokud si dopřejte variantu nature (tzn. bez jakýchkoliv přidaných sladidel, konzervantů a škrobů) lze použít prakticky všechny. Dejte přednost těm plnotučným, i když je jiné výživové směry zapovídají. A pamatujte si také, že tvrdé sýry obsahují méně uhlohydrátů než jiné. Hodí se i v případě, že máte problém s konzumací laktózy. Obsahují jí totiž mnohem méně než jiné mléčné výrobky.

Měli byste vědět:
Pokud je to možné, nekonzumujte mléčné výrobky samostatně, ale spíše jako součást plnohodnotného jídla, obsahujícího také zeleninu, bílkoviny a tuk (případně již zmíněné druhy olejů). Mléčné výrobky pomohou lepšímu trávení a zažívání.

Ořechy a semena

Stačí hrstka a jakémukoliv jídlu dodají fantastickou texturu. Vybírejte zejména ořechy bohaté na tuk a hodnotná semena. Mezi favority se řadí makadamové ořechy a mandle, dále pak dýňová semínka nebo buráky (arašídové ořechy).

Náš tip:
Dejte přednost ořechům pečeným nebo tepelně upraveným. To totiž částečně změní jejich nutriční hodnoty a pro ketonovou dietu jsou poté vhodnější.

Pitný režim

Dostatek tekutin dokáže urychlit hubnutí.

Vždy dávejte přednost jednoduchosti.  Ketonová dieta upřednostňuje jednoduchost Pijte tedy pokud možno vodu, neslazené bylinkové čaje, minerálky apod. Chuť jim můžete dodat třeba citronovou nebo limetkovou šťávou, meduňkou, mátou nebo třeba umělými sladidly na bázi stévie.

Může být obtížné hlídat si složení stravy, je zde ale produkt 5denní bílkovinová dieta Express Diet, který pokryje příjem potravy na 5 dní, a nemusíme se o nic starat, na každý den jsou připraveny 4 porce hyperproteinových instantních jídel, jejichž příprava zabere sotva 5 minut. Produkt pomůže nastartovat snižování váhy a po 5 dnech jsou již vidět výrazné výsledky, a to bez jo-jo efektu a bez hladovění.

Aktualizováno 29.3. 2020

Podobné příspěvky