Spalovače tuků

Spalovače tuků: pomůžeme s výběrem

V cestě za vysněnou postavou stojí jen naše hlava. Musíme se naučit jíst správně a pokud možno i sportovat, abychom dosáhli postavy svých snů. Někdy ale máme omezený čas nebo příliš slabou vůli – v takovém případě se vyplatí sáhnout po speciálních přípravcích, které označujeme jako spalovače tuků. Na trhu je jich velká spousta, můžete je sehnat ve formě kapslí, tablet nebo i prášků. Jak se ale v celé té nabídce vyznat a vybrat si to pravé pro vás? Trochu vám s tím pomůžeme, ale konečné rozhodnutí bude stejně na vás.

Jak spalovače tuků fungují?

Nejprve je potřeba pochopit, že  ne všechny spalovače tuků fungují na stejném principu V zásadě existují vlastně tři způsoby, jakými spalovače tuků fungují.

 1. Tím prvním je to, že snižují chuť k jídlu. Lidé se pak cítí sytí po delší dobu a nemají potřebu jíst cokoli dalšího. To znamená, že byste měli sníst méně kalorií v rámci jednoho dne. Takové spalovače tuků jsou tedy vhodné pro ty, které často „honí mlsná“, která dokáže zhatit plány na hubnutí.
 2. Druhý způsob spalovačů tuků spočívá v tom, že snižuje vstřebávání tuků. To znamená, že tuky se přestanou ukládat a vy hubnete.
 3. Nejoblíbenějším typem jsou ale spalovače, které zvyšují spalování tuků. To znamená, že za jeden den spálíte mnohem více tuku, než obvykle.

Spalovače tuků

Fungují spalovače tuků bez zavedení diety a pohybu?

Během hubnutí se výsledky více odvíjejí od dobře sestaveného jídelníčku.

U velkého množství těchto výrobků si můžete přečíst, že není nutné cvičit. To je pravda, protože pokud hubneme, až 80 % úspěchu závisí na tom, jak změníme jídelníček a jen 20 % na tom, jestli sportujete. A tím zároveň odpovídáme na otázku: spalovače tuků vám sice pomáhají „spalovat tuky“, výsledku si ale nemusíte všimnout, protože tuky svou nevyváženou stravou zase doplňujete. Takže na spalovače tuků je potřeba pohlížet jako na prostředek podporující hubnutí. Neudělá všechnu práci za vás, ale hubnutí může urychlit a usnadnit.

Kdy sáhnout po spalovačích tuku?

Kdokoli si může koupit spalovače tuků –  jsou volně dostupné v lékárnách a nejrůznějších internetových obchodech   (zde pozor, nenechte se napálit a každý výrobek si zkontrolujte tak, že si přečtete nezávislé recenze – tj. takové recenze, které se nenachází na stránkách produktu). Kdy je ale vhodné produkty užívat? Největšího úspěchu dosáhnete tehdy, když splňujete vše, co je potřeba ke správnému hubnutí (vyvážený jídelníček, dostatek pohybu, dostatek spánku a pitný režim).

Náš tip:
Pokud máte nastavený svůj plán hubnutí, použití spalovače tuků může být skvělý způsob, jak se zbavit i těch posledních kilogramů.

Nemůžete jíst cokoliv

Bohužel, spousta lidí, kteří začnou užívat spalovače tuků, získají pocit, že se nemusí v jídle tolik omezovat. To vede ale k tomu, že ačkoli je spalovač tuku účinný, výsledky nemusí být znát, protože tuk je doplňován ve větší míře než předtím. Pravda je, že neexistuje žádné „magické“ řešení hubnutí. Pokud chcete zhubnout, musíte se zavázat, že začnete žít zdravěji: cvičit, jíst vyváženou stravu a odmítat příliš sladká jídla. Pokud se budete držet svého závazku déle než jen několik dní nebo týdnů, v průběhu času uvidíte výsledky. Přidáte-li k tomu vhodný spalovač tuků, můžete se výsledků dočkat mnohem dříve, než jste doufali.

Spalovače tuků na přírodní bázi

Spalovače tuků jsou obvykle dostupné jako doplněk stravy.

Často obsahují složky jako je  kofein, L-karnitin, zelený čaj, konjugovaná kyselina linolová, forskolin, chrom, Yohimbe, Glucomannan a malinové ketony

Laik se jen těžko může vyznat v tom, které z těchto látek jsou skutečně na přírodní bázi, a které už jsou produktem chemické laboratoře. Obecně můžeme říci, že spalovače tuků na přírodní bázi obsahují jen velice málo složek, přičemž hlavní složkou je látka, která má účinky na hubnutí a je přírodní. Může se jednat o zelený čaj, chilli papričku, kofein, L-karnitin, zelenou kávu a další.

Spalovače tuků

Přírodní spalovače tuků na českém trhu

Pokud nepatříte do světa chemie, bude pro vás obtížné hledat přírodní spalovač tuku. Můžete se ale podívat na stránky lékáren, zde je většinou uvedeno, které výrobky jsou na přírodní bázi (stejně tak se můžete zeptat přímo lékárníka). Z výrobků, které se nachází na českém trhu jsou přírodní například tyto: Salvia Paradise Acai berry prášek BIO 100g, GymBeam Green Tea unflavored 60 kapslí, Acetyl L-Carnitine 90 kapslí a další.

Jaké jsou přírodní spalovače tuků?

 • Kofein – Kofein pomáhá spalovat tělesný tuk tím, že zvyšuje metabolismus a pomáhá také spalovat tuk jako energii.
 • Extrakt ze zeleného čaje – Extrakt ze zeleného čaje vám poskytne všechny nutriční výhody zeleného čaje v prášku/tobolce. Extrakt obsahuje kofein a polyfenol epigallocatechin gallate (EGCG), které pomáhají spalovat tuk.
 • Proteinový prášek – Proteinový prášek může podpořit váš metabolismus, což pomůže spalovat tuk a omezit chuť k jídlu.
 • Rozpustná vláknina – doplněk rozpustné vlákniny omezí vaši chuť k jídlu a podporuje spalování tuků a současně omezuje absorpci kalorií z potravy.
 • Yohimbine – udržuje vaši hladinu adrenalinu na vysoké úrovni a blokuje receptory, které obvykle potlačují spalování tuků v těle. Dávejte pozor na bolestivé vedlejší účinky, které to může přinést.

Spalovače tuku pro ženy

Ženy a muži mají odlišný způsob spalování tuků. Přestože na trhu existují spalovače tuků, které jsou určeny pro obě pohlaví, může být někdy výhodnější, zaměřit se na spalovače tuků pro ženy (nebo jste-li muž, tak pro muže). Takové výrobky jsou totiž speciálně přizpůsobené tomu, jakým způsobem dochází ke spalování tuků, a proto by měly být účinnější.

Jsou spalovače tuků nebezpečné?

Ano, spalovače tuků mohou být nebezpečné.

Existuje mnoho případů, kdy byly spalovače tuků odstraněny z regálů, protože obsahují škodlivé složky. Některé z nich způsobily i smrt! Hledejte proto produkty, které jsou již osvědčené, a nakupujte je pokud možno v lékárnách. I lékárny mají své e-shopy, kde vám zboží mohou odeslat domů, takže je to vhodnou volbou i pro ty, kteří se za užívání těchto přípravků stydí. Nevyplatí se překračovat doporučené denní dávky uvedené na obalech spalovačů tuku.

Jaké mohou mít spalovače tuků vedlejší účinky?

 • Je známo, že spalovače tuku zvyšují stresový hormon (kortizol), který ovlivňuje úrovně úzkosti lidského těla.
 • Nedostatek spánku – stimulanty, které se nacházejí v spalovačích tuků, mohou narušit spánek a mohou také zvýšit tepovou frekvenci, což vede k problémům s usínáním.
 • Zvýšený krevní tlak – výsledek zrychleného metabolismu může vést k tomu, že vaše srdce bude pumpovat rychleji, než by mělo, což může zvýšit váš krevní tlak.
 • Změny chování – podrážděnost, výkyvy nálad, agresivita a nervozita.
 • Problémy se žaludkem – spalovače tuků mohou vést k žaludečním problémům, jako je průjem, zácpa a další problémy s pohybem střev.
 • Smrt – jak již bylo zmíněno, s konzumací spalovacích doplňků došlo k úmrtím.

Kdy spalovače tuků užívat?

Nejvhodnějším způsobem užívání je ráno ještě před snídaní (30 až 40 minut před jídlem) a pak před tréninkem. Vždy si ale přečtěte příbalový leták a zjistěte, kolik je doporučená denní dávka a jak se výrobek užívá. Ráno je metabolismus nejpomalejší, protože se během spánku zpomaluje. Užívání spalovače tuků půl hodiny před snídaní poskytne čas na zrychlení metabolismu a pomůže nejen procesu spalování tuků, ale také pomůže kontrolovat vaši chuť k jídlu po celý den.

Náš tip:
Užívání vašeho spalovače tuků těsně před cvičením vám poskytne další vlnu energie, což povede ke spálení většího množství kalorií během tréninku a po celý den.

Jak vybrat nejlepší spalovač tuku?

Vzhledem k tomu, že každému vyhovuje něco jiného, nemáme pro vás obecnou radu, který z výrobků je nejlepší. Můžete se rozhodovat na základě několika kritérií a zvolit si sami, které z nich je pro vás nejdůležitější. Mezi tato kritéria patří:

 • Cena: ne každý je ochoten utratit stovky měsíčně.
 • Způsob užívání: máte radši tablety, kapsle nebo třeba prášek?
 • Velikost balení: chcete si jednou za čas koupit velké balení, nebo si kupovat balení menší, za dostupnější cenu?
 • Pro koho je spalovač tuku určen? Možná dáte přednost spalovačům tuku určených speciálně pro ženy, nebo pro sportovce atd.
 • Jak byl produkt vyroben? Je jeho výroba ekologická?
 • Kolikrát za den jste ochotni přípravek užívat?
 • Kdy chcete výrobek užívat? Pokud dáváte přednost užívání před spaním, nebudete chtít výrobky s obsahem kofeinu.

Spalovače tuků

Produkty na českém trhu

Níže uvádím ještě nejoblíbenější spalovače tuků, které můžete najít na českém trhu. Uvádím zde krátký přehled, který vám pomůže odhalit, jestli je výrobek předražený, na jaké bázi funguje a další parametry.

Acetyl L-Carnitine 90 kapslí

Jedná se o přírodní spalovač tuku, který obsahuje bioaktivní formu L-Karnitinu (tj. Acetyl L-Karnitin). Tento výrobek patří k firmě Reflex Nutrition. Výhodou těchto kapslí je také to, že byly vyrobeny v souladu s přírodou (ze zelené energie a za použití obnovitelných zdrojů). Těšit se tak můžete na vysokou kvalitu a čistotu použitých složek. Složení by navíc mělo být bez obsahu různých aditiv (která se přidávají pro barvu apod.).

 • POČET KAPSLÍ DENNĚ: Doporučená denní dávka je 1-3 kapsle denně.
 • CENA: 419 Kč za balení.
 • NA JAK DLOUHO VYDRŽÍ? 30 až 90 dnů (podle toho, kolik kapslí denně budete užívat).
 • CENA NA JEDEN DEN: 4,65 Kč až 13,96 Kč.
 • VHODNÉ OD: 16 let.

GymBeam Green Tea unflavored 60 kapslí

Opět jeden ze spalovačů tuků na přírodní bázi. Jeho základní aktivní složkou je extrakt ze zeleného čaje, o kterém je známo, že pomáhá spalovat tuky. Zrychluje metabolismus, který tak spálí mnohem více kalorií za den. Navíc vás dokáže nabudit před tréninkem. Vzhledem k obsahu kofeinu se nedoporučuje užívání před spaním.

 • POČET KAPSLÍ DENNĚ: Doporučená denní dávka je 1 kapsle denně.
 • CENA: 99 Kč za balení.
 • NA JAK DLOUHO VYDRŽÍ? 60 dnů.
 • CENA NA JEDEN DEN: 1,65 Kč.
 • VHODNÉ OD: 18 let.

Salvia Paradise Acai berry prášek BIO 100g

Bobule acai jsou v poslední době velice oblíbené také jako prevence před nachlazením a rýmou. Jsou typické svojí červenofialovou barvou a řadíme je mezi superpotraviny. Kromě toho je ale také přirozeným spalovačem tuků. Tento přípravek je nutné smíchat s vodou a poté vypít. Užívá se třikrát denně.

 • POČET LŽIČEK DENNĚ: Doporučená denní dávka jsou 3 lžičky (5 g) denně.
 • CENA: 389 Kč za balení.
 • NA JAK DLOUHO VYDRŽÍ? 20 dnů.
 • CENA NA JEDEN DEN: 19,45 Kč.
 • VHODNÉ OD: 3 let.

Ladylab Night burner 60 tobolek

Tento přípravek je vhodný pro ty, kteří chtějí užívat spalovač tuku na noc. Výrobce uvádí, že spálíte více tuku v průběhu spánku, aniž by tím došlo k narušení spánku. Jedná se o český výrobek, který je mezi ženami oblíbený (ano, jedná se o produkt, který je vyroben speciálně pro ženy). Funguje tak, že redukuje růst tukových buněk a navíc také brání tomu, aby se tuk ukládal. Jeho výhodou je také to, že tlumí chuť k jídlu. Hlavní složkou je konjugovaná kyselina linolová.

 • POČET TOBOLEK DENNĚ: Doporučená denní dávka jsou 2-3 tobolky denně (všechny po večeři).
 • CENA: 420 Kč za balení.
 • NA JAK DLOUHO VYDRŽÍ? 20 až 30 dnů.
 • CENA NA JEDEN DEN: 14 až 21 Kč.

PENCO Spalovač tuků L- KARNITIN LIQUID Lesní plody 500ml

Základní účinnou látkou je L-Karnitin, který podporuje spalování tuku v těle. Je upraven speciálně pro ženy a hodí se zejména pro ženy sportovkyně, protože zvyšuje celkovou výkonnost. Vzhledem k tomu, že odstraňuje také únavu, neměl by se užívat těsně před spaním. Vhodné je rozložit si denní dávku na porci před snídaní a druhou porci v průběhu dne, nejlépe před cvičením. Doporučená denní dávka se liší v závislosti na tom, do jaké skupiny patříte: sportovci, vegetariáni, senioři a lidé s nadváhou by měli užívat 20 ml denně, ostatní 10 ml denně. Přípravek se užívá tak, že se smíchá s vodou nebo jiným nápojem. Přiložená je i odměrka.

 • POČET DÁVEK DENNĚ: Doporučená denní dávka je 10 až 20 ml denně.
 • CENA: 340 Kč za balení.
 • NA JAK DLOUHO VYDRŽÍ? 25 až 50 dnů.
 • CENA NA JEDEN DEN: 6,8 až 13,6 Kč.
 • VHODNÉ OD: 18 let.

Podobné příspěvky