Hubnoucí přípravky

Mnoho lidí má pocit, že svět hubnoucích přípravků je zamotán nejrůznějšími záhadnými procesy a nepochopitelnými principy.

Ve skutečnosti existují miliony výrobků, z nichž většina buď má

-zabránit hladu nebo chuti na jídlo,

-pomáhat odbourávat tuky,

-nebo zvýšit výkon při sportu a tím pádem spálit více kalorií.

 

Tady je základní rozdělení:

1.Můžete zhubnout, když budete používat nelegální přípravky, například Adipex Retard, Meridia, Lindaxa nebo jiná anorektika.

Princip:

Aktivují spalování tuku za účelem tvorby tepelné energie. Zrychlí celkově metabolismus a tím pádem i zvýší stálý výdej kalorií.

Jak víte, KALORIE je jednotka energie, jejímž ekvivalentem může být jak pohybová energie, tak tepelná energie.

Kalorie uložené v tuku se tedy přemění na teplo, člověk se zahřívá a následkem toho hubne.

To se děje pomocí řady chemických procesů, v nichž hraje hlavní roli hormon noradrenalin.

Výhody: můžete hubnout prakticky bez dalšího vlastního přičinění. Obsažené účinné látky jsou pro většinu lidí tak silné, že jim způsobí úbytek váhy i bez potřeby cvičení nebo omezení stravy.

Nevýhody: obrovská zdravotní rizika – zatímco odolnější lidé mohou zrychlení metabolismu a další chemické procesy nějaký čas vydržet, slabší organismus může reagovat zvracením, třesem rukou, návaly horka, zvýšeným bušením srdce, nespavostí, zvýšením krevního tlaku a podstatně se zvyšuje riziko infarktu.

Kromě toho u adipexu dokonale funguje princip jojo-efektu: záznamy stovek případů dokládají, že i když stimulační látky (např. anorektika) člověku krátkodobě sníží hmotnost, po vysazení těchto látek dochází k rychlému zpětnému efektu. Statisticky člověk zpravidla nabere ještě o 38% víc, než se mu podařilo zhubnout.

Oficiální použití je jen na lékařský předpis pro obézní osoby (s indexem BMI 30 a víc).

Osobní zkušenost: kupoval jsem si nějaký čas adipex nelegálně a ze začátku mi pomáhal. Vlastně fungoval fantasticky. Počáteční projevy (třes rukou apod.) mě tolik nepostihly. Kromě toho jsem začal v zimě, takže ‘‘sebe zahřívání‘‘ mě příliš netrápilo.

Když začalo jaro, teprve nastaly klasické příznaky: silné bolesti hlavy a žaludku, nepříjemné přehřívání. Stále jsem si říkal, že to nějak přežiju, protože jsem do té doby zhubl s adipexem přes 9,5kg. Měl jsem tedy motivaci pokračovat dál.

Bohužel jednoho smutného dne v dubnu 2002 jsem dostal silný astmatický záchvat, jaký jsem naposledy zažil v 9letech.

Moje lékařka na plicním si to nedokázala vysvětlit a tak jsem se jí nakonec přiznal, že beru Adipex Retard. Řekla mi na rovinu, že pokud s tím nepřestanu, nemám již navštěvovat její ordinaci (a to k ní chodím od dětství!).

Musel jsem tedy přestat s Adipexem.

Jen s těžkými depresemi jsem sám sebe pozoroval, jak původní váhu nabírám zpátky. A netrvalo to dlouho, přesně 7 týdnů, k mé původní váze!

Pro koho by tento typ hubnutí mohl mít smysl?

K užívání adipexu a podobných léků sklouzne spousta lidí. Není se co divit. Fungují rychle a efektivně. Ale z dlouhodobého hlediska to nedává smysl, protože jakmile je začnete užívat, máte na výběr jen 2 velmi špatné možnosti: 1)přestat a nabrat vše zpátky (pravděpodobně ještě o 38% víc) a nebo 2) to brát dlouhodobě a v podstatě se smířit s tím, že kdykoli můžete přijít k těžké újmě zdraví + jistota, že si podstatně zkrátíte život.

Čím dříve se jich tedy člověk zbaví, tím lépe pro něj

2.Zhubnout můžete, když budete pravidelně sportovat a budete polykat podpůrné látky k hubnutí.

Dovolte mi uvést nejdříve zvěsti o účincích spalovačů tuku na pravou míru:

NEEXSTUJE dosud volně prodejná chemická látka bez negativních vedlejších zdravotních účinků, díky které byste hubli a nepotřebovali pro snížení váhy nic dělat.

Všechny známé spalovače tuků pracují na podobném principu:

Zvýší Váš výkon a tím zvýší množství spálených kalorií a u některých se dá i hovořit o vlivu na odbourávání tuků (nicméně zrychlené odbourávání tuků nastane jen za určitých podmínek a neexistují žádné relevantní vědecké studie).

Rozdělím látky na 4 druhy podle účinku:

 1. a) Látky zvyšující výkon:

Kofein – nemá vliv na spalování tuků. Přesto je přidáván do některých přípravků, které mají napomáhat hubnutí. Možné pozitivní využití v rámci hubnutí může být v případě, že si vezmete větší dávku kofeinu před sportem, budete schopni podat větší výkon a tím pádem spálíte více kalorií.

L-carnitin – dobré v přiměřených množstvích (500-1000mg) těsně před sportem. Zvýší výkon, zabrání únavě, více se budete potit (což nemusí být zrovna příjemné) a v konečném důsledku způsobí, že za určitý čas strávený v posilovně spálíte více kalorií, než bez něj.

Dejte si pozor na rozumné užívání – především na nesmyslné l-carnitin nápoje obsahující 20mg l-carnitinu – ty jsou v podstatě k ničemu, protože účinek se dostaví až při zmiňovaných 500mg. Doporučuji opravdu jen před sportovním výkonem, samotná konzumace nemá význam.

Speciální vlastnost l-carnitinu má být schopnost spálit více tuku při buněčném dýchání, zatím ale není prokázána.

Podobně působí L-argin, který navíc roztahuje cévy, tím snižuje tlak a zvyšuje prokrvení. Zvýšené prokrvení muži pocítí i lepší erekcí.

L-taurin je další látka, která zvyšuje výkon, ale nemá žádný vliv na hubnutí samotné.

Guarana – na rozdíl od l-carnitinu má stejné účinky i na mozkovou aktivitu. Zvyšuje koncentraci, zmírňuje pocity únavy a bolesti. Je to možný doplněk ke sportu, ale sama o sobě nemá vliv na hubnutí.

Pro koho by tento typ hubnutí mohl mít smysl?

Pro lidi, kteří se snaží zhubnout sportem, dokáží se ovládat a mají dostatek peněz, aby si nemuseli kupovat levné výrobky, jejichž nízká kvalita se může podepsat na zdraví.

 1. b) Látky údajně podporující odbourávání tuků:

Chitosan – teorie o jeho účincích jsou nesmyslné, protože i kdyby tuk obsažený ve stravě opravdu vázal, jak některé firmy tvrdí, mohl by ho navázat ve své maximální denní dávce jen 1g, což je cca 39 kJ = o trochu méně než 10 kalorií.

Fytosteroly – je prokázán pozitivní účinek na metabolismus cholesterolu a tuků. Nicméně vliv na hubnutí je minimální.

Lecitin lékaři potvrzují, že z kvalitních, rostlinných zdrojů pomáhá odstraňovat podkožní tuk. Kromě toho jsou prokázány pozitivní účinky na cévní soustavu a celkové zdraví.

Pro koho by tento typ hubnutí mohl mít smysl?

Tyto látky zpravidla nejsou škodlivé pro nikoho, takže ať je zkusí každý. Nakonec většinou zjistí, že jsou k ničemu.

Minimálně ten lecitin stojí za pozornost.

 1. c) látky údajně tlumící pocit hladu

Chrom studie ukazují rozdílné výsledky. Zatímco prodejci se budou hájit vědeckými studiemi dokládající slíbený účinek (snížená chuť na sladké), na internetu najdete i takové studie, které hovoří o opaku.

Faktem zůstává, že chrom ve formě, jak je prodáván (trojmocný chrom), má pro organismus pozitivní přínos a předávkování hrozí až při požití sto násobného množství, než je doporučené. Konzumací chromu tedy nic nezkazíte.

Fenylanin – lékaři sice potvrzují účinnost této látky, ale informací o jejích účincích není mnoho. Stejně tak ze zkušeností nevyplývají žádné přesvědčivé argumenty.

I když se tedy u většiny lidí slibovaný efekt dostaví, zůstává otázkou, jak významný bude.

Při užívání této látky je třeba dbát na doporučené dávkování a nepřekračovat ho. Je třeba mít na vědomí, že se jedná o aminokyselinu, čili součást bílkovin. Užívá se tedy nejlépe na lačno – hlavně s delším časovým odstupem od konzumace bílkovin.

Tato látka není vhodná pro těhotné ženy, curkovkáře a lidi s poruchou ledvin nebo jater. Extrémně škodlivé následky by tato látka měla pro fenylketonuriky, což jsou lidé se sníženou schopností štěpení bílkovin.

Olibra – je směs více rostlinných tuků (především ovesný a palmový) a podle dřívějších studií měla ovlivňovat některé hormony střev, které určitým způsobem regulují pocit chuti k jídlu. Kromě toho je bez vedlejších účinků a na lidský organismus má celkově pozitivní vliv.

Vítr z plachet výrobcům ale vzala poslední studie z roku 2006 zveřejněná v časopise European Journal of Clinical Nutrition, která vyloučila vliv této látky na pocit hladu.

Tuto látku si v ČR můžete koupit v produktu Slim Cup, který je v prodeji od začátku roku 2008.

 1. d) Legální napodobeniny látky Phenterminum resinatum (=účinná látka adipexu retard)

Princip adipexu retard (měnit kalorie obsažené ve stravě na tepelnou energii) je zpravidla základ zázračných tabletek na hubnutí.

Když si pročtete stránku ‘‘ÚČINNÉ LÁTKY‘‘ různých výrobců, často se Vám dostane hrdého vysvětlení, že jejich skvělý přípravek umí přeměnit kalorie na teplo.

Dejte to přečíst někome zasvěcenému v medicíně a řekne Vám, že popsané látky jsou velmi podobné efedrinu, příp. přímo efedrin přípravek obsahuje, což je hlavní ingredience pro výrobu pervitinu.

Upřímně řečeno se ani nedivím, že tyto firmy často mění svůj název a každým rokem mnoho takových firem přichází a zase odchází.

Ano, zázračné tabletky na hubnutí, které zrychlují metabolismus, Vám mohou pomoci zhubnout. Zrychlený metabolismus je výhoda, protože spotřeba kalorií na tzv. ”přirozený chod organismu” se zvýší.

Nicméně lékaři se snaží ovlivnit metabolismus POUZE v případě, že dojde k poruše nebo při vysoké obezitě (BMI 30 a více).

Ovlivňovat metabolismus, i když ho máte v pořádku, Vám 99,99% lékařů nedoporučí. (Pokud by to tak fungovalo, lékař by každému nastavil metabolismus tak, aby zhubl a bylo by po problémech.)

I když to není pravidlo, je pravděpodobné, že potom, co metabolismus zrychlíte a přestanete užívat účinnou látku, která Vám zrychlení způsobila, zpomalí se Váš metabolismus na ještě pomalejší tempo, než jste měli předtím.

Přečtěte si, co nápadu řekl jeden z mých doktorů (ne dietolog):

Moje otázka: ”Mohl byste mi prosím vysvětlit, jak funguje nor-adrenalin? Četl jsem, že je to látka, která umí měnit kalorie na teplo uvnitř organismu. ”

Doktor: ‘‘Aplikace látek jako je nor-adrenalin je dobrá např. pro horolezce, když jim hrozí podchlazení. Nicméně všichni, kdo je využívají (horolezci, záchranáři, doktoři) sáhnou k takto agresivním látkám jen v případě ohrožení života…‘‘

Moje odpověď: ‘‘Aha. Ale já jsem měl na mysli, co říkáte tomu, že to někteří používají jako nástroj k hubnutí?‘‘

Doktor: ‘‘To by mohli rovnou používat stimulační drogy jako je kokain nebo pervitin, ty pracují velmi podobně – zrychlí veškeré procesy v těle, zrychlí metabolismus a to, že člověk následkem zhubne, je jen vedlejší efekt. U všech podobných látek, které agreisvně zrychlí metabolismus, je třeba počítat s těžkými zdravotními následky.‘‘

Pokud si říkáte ‘‘Přece není možné, aby něco tak nebezpečného bylo volně prodejné!‘‘, pak Vám doporučuji zajít do lékárny a zeptat se, zda Vám prodají Coldrex.

Lékárnice řekne, že samozřejmě ano, ale asi Vám už neřekne, že obsahuje efedrin, což je, jak už jsem uváděl, výchozí látka pro výrobu pervitinu a velmi rychle se ni vytvoří závislost.

Další důkaz, že na trhu s volně prodejnými léčivy lze koupit opravdu nebezpečné látky, je šalvěj divotvorná. Přezdívá se ‘‘legální heroin‘‘ a má podobné účinky jako LSD. Prodej v ČR není nijak omezen, i přesto, že v jiných zemích platí zákaz od roku 2002.

Nechci tím ve Vás vyvolávat paniku, pouze si myslím, že člověk by měl vědět o tom, co bere a jaké to bude mít následky. U přípravků na hubnutí se bohužel málokdy dozvíte objektivní informace.

Pro koho by tento typ hubnutí mohl mít smysl?

Pro lidi, kteří mají potřebu rychle zhubnout a jsou si vědomi toho, že bude náročné, téměř nemožné, si váhu udržet.

Osobní zkušenosti: z uvedených látek jsem zkoušel pouze l-carnitin, chrom a lecitin. U chromu jsem nepozoroval žádné změny. S l-carnitinem jsem chodil do posilovny a musím říct, že mi pomáhal.

V té době jsem i trochu zhubl, ale za nedlouho jsem si uvědomil, že je to pro mne až moc časově náročné. U lecitinu jsem sice nic nepozoroval, ale přesto si ho občas kupuji. Doktoři říkají, že může být jenom prospěšný.

3.Zhubnout můžete, když se dáte na racionálně vedenou dietu.

I dieta je jedno z možných řešení. V posledních letech byly především oblíbené tyto 3 diety, které většině lidí dlouhodobě nepřinesly dobré výsledky a ani nepřinášejí:

 

 1. a) Atkinsonova dieta:

V roce 1972 vydal doktor Atkins knihu Dietní revoluce, kde popsal své převratné objevy a metody. Kniha se rychle stala bestsellerem a prodalo se jí dodnes 17 miliónů výtisků.

Princip je jednoduchý: 14 dní přijímat pouhých 20g uhlohydrátů (@sacharidů) denně. V praxi to znamená jíst čistě jen bílkovinná jídla, která zákonitě musí obsahovat velké množství tuku.

Odborníci se k této myšlence stavěli velmi skepticky. A nejvíce jim leželo v žaludku, že tato dieta skutečně funguje. Alespoň dokud držíte ”uhlohydrátový půst”.

Problémem diety je, že abyste úspěšně a dlouhodobě zhubli, museli byste zůstat po celý život na množství 40-60g uhlohydrátů denně, což v praxi znamená na CELÝ ŽIVOT prakticky vysadit tyto potraviny: pečivo, těstoviny, brambory, rýže, samozřejmě jakékoli sladké potraviny (sladké nápoje, bonbony apod.) a některé druhy ovoce a zeleniny.

I přes tyto překážky si Atkinsonova dieta získala značnou popularitu a mnoho lidí díky ní zhublo. Bohužel také mnoho lidí prožilo klasický jojo efekt, jakmile přešli zpět na běžnou stravu.

Rozhodující ránu zasadil Atkinsonově dietě v roce 2003 časopis Journal of American Medical Association, který přinesl výsledek velmi rozsáhlých studií (celých 2503 článků ani nebylo zahrnuto, protože nesplňovaly přísná kritéria objektivity).

Výsledkem studií byla následující fakta:

-mezi několika testovanými dietami obstála Atkinsonova dieta jen jako ”podprůměrně účinná”

-Atkinsonova dieta má kvůli příliš vysokému podílu bílkovin škodlivý vliv na játra a ledviny

-při Atkinsonově dietě existuje velké riziko vzniku acidózy (=překyselení)

-nedostatek uhlohydrátů může vést ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny

Firma založená v roce 1990 Robertem Atkinsenem za účelem šíření této diety vyhlásila 31. července 2005 platební neschopnost.

 1. b) Dieta bez tuku

Myšlenka: 1g tuku má 2x vyšší energetickou hodnotu (39kJ), než 1g bílkoviny nebo sacharidu (17,2kJ).

Z toho plyne, že nízkotučný jogurt musí mít zákonitě méně kalorií a nízkotučné mléko musí mít méně kalorií, než polotučné.

Vzhledem k tomu, že současná ”běžná strava” zpravidla obsahuje více tuku, než jaké je doporučení lékařů (cca 25% všech přijatých kalorií), mají nízkotučné potraviny smysl, i když na druhou stranu mívají vyšší glykemický index.

Nicméně dřívější domněnky, že vynechání všech tuků by mohlo být dokonce i zdravotně prospěšné, zvláště pak na cholesterol a krevní tlak, už jsou dávno vyvráceny. Vědci naopak důrazně varují před těmito dietami, především protože:

-bez tuku se nevstřebávají některé vitamíny, což může vést k vážným poruchám zdraví

-depotní tuk je potřeba pro ochranu lidských orgánů

Poslední studie na Pensilvánské univerzitě ve městě Harrisburg prokázaly, že kompletní ”netučná dieta” snižuje množství ”dobrého” cholesterolu (HDL) o 12%.

Podle odborníků je tedy držení diety bez tuku předem prohraná bitva a v konečném důsledku se nemůže vyplatit.

 1. c) Radikální změna stravy

Rychlý přechod na nízkokalorickou stravu je velmi dobrý nápad. Pokud si na ni zvyknete, pomalu, ale jistě se dostanete na váhu, kterou chcete mít.

Nicméně to funguje jen teoreticky.

V praxi je to snad ta nejtěžší metoda hubnutí (něříkám nejhorší, jen nejtěžší). A tím, že je nejtěžší, tak i její pomocí zhubne jen velmi málo lidí.

I když je teoreticky velmi dobrá – nejste odkázání na nějaké prášky, jíte jen přorozené potraviny atd., psychicky může být někdy až neúnsná.

Existuje totiž několik faktorů, které Vás doslova tlačí ke kapitulaci:

-Hlad. Tím pádem se dostaví nervozita, nesoustředěnost a pocity paniky.

-Odmítání oblíbených potravin. Znovu je zde o důvod víc, proč skončit.

-Odpor k novému jídleníčku. Opět další podnět k vnitřním otázkám, které Vás doslova nahlodávají a nenechávají v klidu.

Tyto vnitřní otázky ještě zesílí, jakmile ztratíte motivaci. Vždy se během hubnutí dostaví období, kdy nehubnete, nebo alespoň ne tak rychle. Začnou Vás tedy napadat otázky typu:

”Má to vůbe cenu?” ”Stojí mi to za tu námahu?” ”Už se snažím 5.týden a pořád žádné výsledky! Nemá to smysl!!!”

Výsledkem je, že většina lidí pokoušejících se zhubnout pomocí výměny celého jídelníčku za ovoce, zeleninu a luštěniny, nakonec celý proces nevydrží.

Jak tedy může vypadat ”dobrá, smysluplná dieta”?

Nezávislí lékaři se shodují, že racionální dieta by měla splňovat následující podmínky. Budete si jisti, že neztrácíte peníze, čas a nervy:

 • Dieta by měla dodávat dodávat více zdraví prospěšných látek (antioxidanty, vitamíny, stopové prvky atd.), než přijímáte normálně. Proč víc? Většina lidí by potřebovala více vitaminů a dalších mikrobiogenních prvků. Takže když už se za dietu má platit, ať je aspoň dobře udělaná. Je třeba dát také pozor na dostatek těchto 2 látek:

o Potřeba bílkovin: cca 1g na 1 kg hmotnosti člověka / den

o Potřeba tuku: cca 40-70g / den

 • Při snížení množství přijímaných kalorií je třeba počítat i se sníženým množstvím vitamínů. Vyplatí se tělu dodat dodatečně vitamíny pomocí potravinových doplňků.
 • Nemělo by smysl přistupovat na dietu, pokud nejsou splněny tyto 2 základní podmínky: 1)Budete do sebe dostávat nižší energetickou hodnotu a zároveň 2)Jídelníček Vás bez problému zasytí. Pokud toto není člověk, který Vám dietu sestavuje, schopen splnit, pak byste vyhazovali peníze.
 • Nechte si přesně vysvětlit, PROČ díky dietě zhubnete! Pokud s odpovědí nejste spokojeni, napište si ji a zeptejte se svého lékaře, co si o tom myslí.

Úpravy, které by měly být zahrnuty v racionální dietě:

 1. a) Větší množství bílkovin na úkor sacharidů a tuků. Tím se předejde možným svalovým ztrátám.
 2. b) Zvýšené množství vlákniny, která i přestože nemá žádnou energetickou hodnotu, v žaludku vytváří enormní pocit sytosti.
 3. c) Tzv. optimalizace stravy. Optimalizace znamená prakticky vyloučit takové potraviny, které by mohly sabotovat celou dietu tím, že jsou až moc kalorické. Optimalizace má i předejít možnosti, že Váš problém s nadváhou se zakládá na chronickém nedostatku nějaké látky a tím pádem poruše metabolismu. Často jsou těmito chybějícími látkami vitaminy B.

Taková dieta má opravdu smysl. Poslední otázkou zůstává:

Budu schopen ve chvíli, kdy dosáhnu vysněné váhy, dále alespoň částečně pokračovat v zásadách této diety?

Chcete mít dlouhodobě štíhlou postavu, že? Jak si chcete udržet dlouhodobě Vaší vysněnou váhu, když budete muset stejně dříve nebo později zpět do starých kolejí, kvůli kterým jste měli problémy s nadváhou?

Tuto otázku považuji u diet za zásadní.

Samozřejmě existují další diety, jako je dělená strava, dieta podle krevních skupin a mnoho dalších. Nehledě na jejich potenciál bych je zde nerad popisoval, protože jejich účinky nejsou doposud dobře prozkoumány a nelze u nich vyloučit nové vedlejší účinky, které se dodnes nevyskytly.

Je zde ještě jedna věc:

Pokud byste se teď rozhodli dát se na držení diety, upozorňuji Vás na toto:

Hodně současných ‘‘poradců‘‘ v oblasti hubnutí předstírá znalosti v oboru. Informace si stáhli z webu Světové zdravotnické organizace, dali je na své stránky a nyní Vám jakožto ‘‘spasitelé‘‘ zdarma radí, aby Vám mohli nakonec prodat své produkty.

Budou zdůrazňovat důležitost vlákniny, ale když se jich zeptáte, kolik druhů vlákniny vlastně je a jak byste je měli kombinovat pro co nejlepší výsledky, nebudou schopni odpovědět.

Pokud určitý druh vlákniny například zkombinujete s medem nebo ovocnými cukry, můžou z toho být takové střevní potíže, že na ně budete ještě dlouho vzpomínat.

Nechci tyto lidi kritizovat, pouze bych Vám doporučoval zamyslet se nad tím, jestli mi tento člověk řekl i něco konstruktivnějšího než ‘‘hodně pijte, mějte odhodlání, choďte do práce pěšky apod.‘‘ a na konci každé stránky nechal své telefonní číslo se svým jménem a nenápadným vzkazem ‘‘konzultace zdarma‘‘.

Ověřte si takové lidi, jestli dané problematice opravdu rozumí.

Pokud ano a bude se Vám líbit jejich dieta, pak má smysl se s nimi pustit do spolupráce.

Druhá varianta je zaplatit si konzultace s opravdovými profesionály.

Zde je už téměř jisté, že dotyčný člověk bude opravdu odborník a dobře Vám poradí.

Na druhou stranu se budete setkávat s těmito problémy:

-vysoká cena (hodina konzultace nebo tréninku 300-1000Kč),

-velká časová náročnost,

-stále je zde třeba velká vůle a sebeovládání.

Pro koho by dieta jako cesta ke zhubnutí mohla mít smysl?

Pro lidi, kterým nebudou vadit 3 výše zmíněné podmínky: vysoká investice času a peněz + sebeovládání.

 

Podobné příspěvky