Proč 95% programů na hubnutí nakonec selže?

Proč 95% programů na hubnutí nakonec selže?

Až si přečtete tuto stránku, odpověď Vám přijde naprosto jednoznačná. Bohužel na to budu muset jí trochu oklikou:

Když jde o oblasti zdravotní péče, které přímo nepodléhají kontrole lékařů, např. udržování zdravé pokožky, dobrá imunita, zdravá strava nebo právě udržování dobré postavy, lidé zpravidla volí mezi dvěma způsoby řešení:

  1. SCIFI řešení
  2. NUDNÉ řešení
  3. U scifi řešení se snažíte řešit problém hned. Scifi řešení Vás krátkodobě nadchne a vyvolá okamžitou touhu problém vyřešit.

Touhu řešit problém způsobem ‘‘scifi‘‘ člověk často získá po přečtení nějaké mimořádně přesvědčivé knihy nebo po vyslechnutí mimořádně přesvědčivého prodejce.

  1. Nudné řešení v nikom nevyvolá žádné nadšení, ani jiné emoce. Nudné řešení se projeví až po nějakém čase a neposkytuje tak velkou dávku motivace.

Dovolte mi uvést pár příkladů, jak lidé řeší některé problémy:

VITAMÍNY – představte si situaci, že dva kolegové, pan Novák a pan Svoboda, si při pauze na oběd četli noviny a dočetli se, že vitamíny silně podporují zdraví a dlouhodobě ovlivňují skoro všechny aspekty zdraví – dokonce i vysoký tlak a problémy s prostatou.

Pan Novák si vybere přístup číslo 1 (scifi) a hned po práci se rozhodne udělat následující změny ve svém životě, protože už nechce mít problémy s vysokým tlakem:

-jde do prodejny zdravé výživy, nakoupí si několik tyčinek pro sportovce, které obsahují velké množství vitamínů a vezme si předsevzetí, že každý den sní minimálně 2,

-rozhodne se jíst ke každé večeři velký zeleninový salát, který bude jen z bio zeleniny a bude mít minimálně 6 druhů – to proto, aby bylo zastoupeno co nejvíce vitamínů,

-kromě tyčinek pro sportovce také bude jíst minimálně 2 kusy bio ovoce denně.

Nedočkavě si každý den měří tlak a doufá, že ‘‘to bude fungovat‘‘.

Když se mu krevní tlak po 14 dnech pořád nesnižuje, začne ztrácet motivaci. Začne si uvědomovat, že zatímco normálně za den dával za různá občerstvení / kávu z automatu / limonádu apod. jen drobné peníze, nyní utrácí denně spousty peněz jenom za ‘‘potraviny navíc‘‘.

Kromě toho mu vlastně ty vitamínové tyčinky vůbec nechutnají a kolegové v práci se mu smějí s hamburgerem v ruce.

Začne si připadat dopálený, že si vzal vitamíny tak k srdci, dává za ně tolik peněz a tlak mu pořád neklesá. A navíc hamburger chutná lépe a stojí méně…

Do měsíce pan Novák ztratí motivaci, označí článek za podvod a na vitamíny se vykašle.

Pan Svoboda si vybere přístup číslo 2 a koupí si v lékárně za 450Kč lahvičku kvalitního multi vitaminového sirupu. V lahvičce je 30 dávek, takže jedna denní dávka ho vyjde na 15 Kč.

Panu Svobodovi denně zabere každé ráno 30 vteřin, aby otevřel lahvičku, vypil jednu dávku a lahvičku zase zavřel.

A investovat denně 15Kč a 30vteřin pro pana Svobodu není žádný problém.

Proto také nemá důvod přestat. Není to nic, co by ho omezovalo, otravovalo, bolelo nebo stálo jmění.

Díky těmto vitamínům se panu Svobodovi po půl roce začne pozvolna snižovat tlak, nebývá tak často nemocný a cítí se celkově lépe.

I přestože vitamíny se ze sirupů nebo tablet nevstřebají 100% a přestože vitamíny ze zeleniny jsou lepší, pan Svoboda získal ze stejné situace daleko více, když se rozhodl vybrat si přístup číslo 2.

Pan Svoboda se rozhodl lépe, protože vycházel z faktů, že člověk si lehce něco předsevze, ale pak to těžko dodržuje. Většina lidí nemá čas. Většina lidí nemá peníze na to, aby dávali část platu za něco, u čeho nevidí okamžitý výsledek.

Přístup číslo 2 v tomto případě jasně předčil přístup číslo 1.

VLÁKNINA – lékaři se shodují, že vláknina má na lidský organismus blahodárné účinky po více stránkách. Bohužel většina lidí nepřijme ve stravě denně více než 3g vlákniny, přičemž lékaři doporučují 25-35g.

Lidé, kteří se pokusí vše řešit pomocí scifi (přístup číslo 1), najednou vymění veškeré své obilné potraviny za celozrnné, začnou více konzumovat ovoce a zeleninu a budou sledovat, aby do sebe dostali každý den minimálně 30g vlákniny.

Tito lidé často narazí, když zkombinují některé druhy ve vodě nerozpustné vlákniny s ovocnými cukry a dostanou střevní problémy.

Motivováni představou, že vláknina jim za týden vyčistí střeva a vyřeší všechny zdravotní problémy, začnou pojídat vše, kde je nápis vláknina.

Tyto lidi pak uslyšíte říkat nesmysly jako:

‚,Vláknina mi způsobuje zácpu.‘‘

,,Vláknina mi způsobuje průjem.‘‘

,,Po vláknině je mi těžko, nějak to není pro můj žaludek.‘‘

Za čas, po pár špatných zkušenostech, se vrátí do svých starých, zaběhnutých kolejí a na vlákninu zapomenou.

Ani si nedokážete představit, o kolik méně by bylo obézních lidí, kolik méně by bylo případů rakoviny střev a dalších civilizačních chorob, kdyby si lidé raději vybrali přístup číslo 2 a udělali jednoduchou věc:

Při nejbližší návštěvě svého praktického lékaře by požádali o radu, který vlákninový doplněk stravy by jim pan doktor doporučoval.

Vlákninové tablety, vláknina ve formě prášku a jiné vlákninové doplňky sestavují profesionálové, kteří vědí, kolik kterých druhů dát dohromady tak, aby lidem nevyvolaly žádné negativní reakce. Sice jimi do těla dostanete maximálně 5-10g vlákniny denně, ale i to má obrovský přínos pro Vaše zdravý.

Jenže lidé si raději postaví vlastní hlavu, než aby následovali jednoduchý, nudný plán, který jim pomůže daleko víc, než úžasné ‘‘změny životního stylu‘‘, které 95% z nich stejně nevydrží.

V praxi přístup číslo 2 TÉMĚŘ VŽDY překoná na plné čáře přístup číslo 1. Přístup 1 se zakládá na momentálních emocích, které o den později už mohou být úplně jiné…Přístup číslo 2 bere v potaz základní lidské vlastnosti a představuje smysluplně řešení.

Naprosto stejně to platí i u hubnutí.

Pokud chcete pomoci svému zdraví prostřednictvím vitamínů, ale jste jako 99% populace a nechcete se do konce života stát pojídači ovoce, zeleniny a makrobiotických potravin, pak uděláte nejlépe, když zůstanete při zemi a jednou za měsíc si koupíte v lékárně vitamíny.

To neznamená, že nemáte jíst ovoce a zeleninu. Ale je to jen takový ”přínos navíc”. Čím víc zeleniny, tím líp. Ale vedle toho potřebujete mít nějaký základní plán – takový, který nebude problém dodržet každý den.

Můžete začít jíst jen věci ze zdravé výživy (scifi řešení), ale mějte na paměti, že 95-99% lidí od toho zase ustoupí.

Důvod, proč 95% programů na hubnutí

nakonec selže, je v tom, že se zakládá na

scifi řešení, které prostě 95% lidí

dlouhodobě nevydrží.

Ve většině případů se tedy více vyplatí dělat málo, ale pravidelně, než se jednou nadchnout a zbytek života prožít ve zklamání.

Nebudete věřit, až Vám ukážu plán, který mě k této figuře dovedl. Není na něm totiž nic drastického, nic extrémního, nic náročného. Je založen na několika správných návycích, které mi zabírají jen velmi málo času, nijak mě neomezují, nemám po nich hlad, ale dodržuji je pravidelně.

Potom, co jsem utratil za různé diety a přípravky více než 15 000Kč a věnoval tomu stovky hodin, mi konečně došlo, že problém není ve způsobu hubnutí, ale ve mně.

Jsem prostě takový, jaký jsem. Nevydržím běhat každý den do práce a jíst jen zeleninu.

Pokud jste jako já, mohou mít pro Vás emaily, které obdržíte v následujících dnech, enormní hodnotu.

Dozvíte se, že hubnutí opravdu nemusí být těžké.

Ale proč se o tomto přístupu již dávno nedočtete na internetu / v časopisech? Proč to někdo neprodává?

To se dozvíte v dalším  4 článku zde.

Podobné příspěvky