Kvalitní náhrada stravy

Vzpomínáte si na časy, kdy Halina Pawlowská dělala reklamu na Ultra Fit and Slim?

‘‘Jeden koktejl místo snídaně, jeden místo oběda a k večeři lehké, vyvážené jídlo…‘‘

…Halina zhubla několik kilogramů tím, že držela takovou lehčí hladovku: přes den jen 2 koktejly a normální jídlo pouze večer. To sice fungovalo, nicméně jakmile člověk přestal, vznikla velká pravděpodobnost jojo-efektu.

Nějaký čas se pak nesměla Halina ukazovat na veřejnosti. Po nějaké době firma vyrábějící tyto koktejly raději vybrala neznámou dívku, aby se ukazovala na obrazovce. Jednoduše si tedy můžeme domyslet, že Halina Pawlowská svou původní váhu nejspíš zase nabrala…

Také znám lidi, kteří začali hubnout s podobnými přípravky, drželi hladovku, rychle ztratili pár kilogramů a pak je zase nabrali. A stejně tak znám lidi, kteří s podobnými věcmi úspěšně zhubli.

Dukanova dieta

Všechny ty, kteří s nimi opravdu zhubli (znám jich 6), spojuje jedna věc:

Tihle lidé ty koktejly opravdu milují.

Kupují si je i teď, když už by je většina lidí přestala konzumovat, protože kvůli váze už to nemají zapotřebí. Ale oni je mají dál jako své ‘‘oblíbené jídlo‘‘.

 A teď upřímně: 

Kdybyste nějaký čas věnovali hledání lepších variant koktejlu Ultra Fit and Slim, zjistili byste, že podobné ‘‘náhrady stravy‘‘ splňují všechna kritéria Klíčové složky stravy (vysoký obsah vlákniny, vysoký obsah bílkovin, méně tuků a sacharidů).

Během posledních 2 let jsem se přesvědčil, že kvalitní koktejly jsou jedny z nejlepších pomůcek ke zhubnutí…

Ale proč většina těch, kteří se na nich snaží zhubnout, nakonec neuspěje?

Existují 2 důvody, proč se tak děje:

  1. a) Lidé si kupují levné koktejly, u kterých výrobce tak usiluje o co nejnižší cenu, že nakonec nemáte v jedné porci ani 1 g vlákniny a zároveň více než 100 kcal.

Efektivita je pak tak malá, že člověk nemůže poznat efekt, když si koupí jen jedno balení s 8 porcemi.

  1. b) Když se u koktejlů a jiných náhrad stravy prokázala určitá funkčnost, firmy okamžitě začaly přemýšlet o co nejlepším využití těchto koktejlů. Upřesňuji: o co nejlepší využití pro firmy, ne pro zákazníky.
 Na západě byl velmi brzy publikován koncept tzv. ‘‘Almased Turbo Diet‘‘. Ten spočívá v tom, že první týden nahradíte všechna jídla koktejlem a snížíte tak energetickou hodnotu na 800-900 kcal.

To je velmi chytré, protože většina lidí, kteří to vydrží, hned za 1. týden shodí cca 2 kg a mají motivaci pokračovat dál.

Pak mohou postupně přidávat do stravy opět normální jídlo, až skončí na porci jednoho koktejlu denně.

To je sice hezké…ale znovu se zde potvrzuje pravidlo 95% neúspěšnosti hubnoucích programů.

Měli byste vědět:
Vyměnit veškeré jídlo za instantní nápoje je tak agresivní změna, že cca 50% lidí nevydrží projít ani 1. týdnem diety.

Dukanova dieta

Proč se nedaří?

Hlad, chuť na normální jídlo a komplikace s přípravou mimo domov, jsou často důvodem kapitulace.

Razantním snížením přísunu energie tělo zpomalí svůj metabolismus a naopak se bude snažit ukládat tuk.

A ve chvíli, kdy člověk tuto dietu přeruší, okamžitě musí nastat jojo efekt, protože člověk se vrátí k původní stravě, tělo má ještě zpomalený metabolismus a snaží se tedy nespalovat tolik kalorií, spíše je ukládat.

Výsledkem tedy je, že ani rychlý, agresivní systém koktejlů nebo jiných náhrad stravy se nestal spasením od nadváhy pro široké vrstvy lidí.

Přesto se stal velmi dobrým businessem, protože právě v prvním týdnu se těchto koktejlů spotřebuje nejvíc.

Náš tip:
Většina lidí to dříve nebo později vzdá a nabere zpátky to, co shodili. Pak to mohou zkusit znovu a znovu a znovu…

Vzhledem k tomu, že lidé, kteří chtějí zhubnout pomocí Almased Turbo, si často nakoupí 10-20 plechovek náhradní stravy, aniž by věděli, jestli jim bude chutnat nebo ne, a pak ze dne na den vymění celý jídelníček, považují tuto náhradní stravu za povinnost, za něco, kvůli čemu nesmí jíst svá oblíbená jídla jako normálně.

I když jsou tyto náhrady stravy často velmi chutné, dříve nebo později jim začnou ‘‘lézt krkem‘‘, protože s nimi mají spojené nepříjemné pocity hladovění a zákazů.

Kvalitní náhrada stravy a jak na ni

Ale to nemusí být náš případ. Jedna a ta samá věc lze využít dobře i špatně.

Ve skutečnosti kdyby pouze diety Almased Turbo Diet trochu více zohledňovaly psychiku člověka, mohly by být velmi úspěšné. Ale výrobci raději řeknou ”Nejezte nic, jen náš instantní nápoj a za týden máte 2 kg dole”. To je opravdu chytré, ale nikdo se už nezabývá tím, co se děje v hlavě toho člověka, který vymění ze dne na den veškeré své oblíbené jídlo za instantní nápoje.

Měli byste vědět:
Je v podstatě jedno, jak moc dobře ty nápoje jsou sestaveny – většina lidí to prostě V TÉTO FORMĚ nevydrží!

Tady je mé doporučení:

Nedoporučuji Vám sice Almased Turbo Dietu, ale doporučuji Vám podstatně lepší využití:

Najděte si takovou náhradu stravy (mohou to být instantní polévky, dezerty, koktejly atd.), která bude co nejlépe splňovat podmínky Klíčové složky stravy a která Vám bude zároveň chutnat.

Pak zakomponujte 1-3 porce do svého jídelníčku podle podmínek Plánu – aby Vám nedělalo problém ji takto konzumovat neustále, čili zvyknout si na ni.

Jakmile toto zvládnete, vyhráli jste. Na rovinu. Vyhráli jste.

Jak to?

  Přiznejme si pár faktů o světě diskuzí a debat o hubnutí: 

Většina diet má smysl. Ano, většina diet by člověku opravdu pomohla, kdyby ji byl schopen 100% dodržovat.

Důvodem, proč člověk nakonec nezhubne, zpravidla nebývá to, že v dietní stravě bylo moc tuku nebo málo zeleniny.

Skutečným důvodem byla jeho kapitulace. To, že skončil, aniž by dietu dotáhl do konce. To byl důvod, proč nakonec nezhubl.

Je pravda, že nejčastějším důvodem, proč člověk skončí dietu, je hlad.

Náš tip:
Ale není to ten jediný velký důvod. Dalším velkým důvodem bývá nechuť pokračovat a nedostatek motivace pokračovat.
RitaE / Pixabay

Často si člověk říká:

‘‘Už tyto nesmysly dodržuji 2 týdny, mám hlad, nemůžu jíst, co mám rád, a pořád se nic neděje. Proč bych měl pokračovat? Co z toho vlastně mám?‘‘

Proto se také většina firem soustředí na rychlé výsledky i za cenu riskování zdraví a jojo efektu – snaží se vyvolat okamžitou motivaci z okamžitých výsledků i přesto, že to pro člověka není dobré.

Já ne. Já si raději nastavím svou dietu tak, aby se stala každodenní samozřejmostí, něčím jako je čištění zubů.

 Nic extrémního, nic agresivního a HLAVNĚ NIC, kvůli čemu bych chtěl skončit dříve, než dosáhnu své vysněné váhy. 

Takže i když přijde měsíc, kdy nezhubnu nic, nezblázním se, ani nebudu zoufalý.

Proto mi možnost c) přijde i jako ta nejlepší varianta – často bývají tyto náhrady stravy velmi chutné…takové, že na ně má člověk skutečně chuť už když jde z práce domů…

Zatímco u předchozích 2 možností člověk musí vkládat určité množství sebekázně a disciplíny, aby si opravdu každý den připravil vlákninu, dodal bílkoviny a dbal na správné množství vitaminů, u možnosti c) se může jednat o radost…

Náš tip:
V případě, že je produkt označen nálepkou od ministerstva zdravotnictví ‘‘100% náhrada stravy‘‘, má pro Vás ještě další přednosti, např. že Vám dodá vyváženou směs vitaminů, minerálů a stopových prvků.

Jednoduše řečeno Vám dodá vše, co by ve stravě mělo být

Jak by 100% náhrada NEMĚLA vypadat:

Složení suchého přípravku na 100 g

Vláknina: 2 g

Bílkoviny: 20 g

Tuky: 0,8 g

Sacharidy: 67 g

Energ. hodnota: 390 kcal

Výrobce se zřejmě snaží lidi nalákat na malé množství obsaženého tuku. Nicméně, co není v tuku, je v sacharidech, které se v těle přemění na tuk, pokud je brzy po konzumaci nespotřebujeme.

Měli byste vědět:
Vzhledem k relativně nízkému množství vlákniny byste jen těžko tímto produktem nahradily hlavní jídlo – a když už, museli byste takové náhrady stravy zkonzumovat tolik, že by kýžený efekt nebyl příliš velký.

Jaké složení by mohla mít taková kvalitní 100% náhrada stravy?

Jedna porce (50g) 100g

Vláknina: 4 g 8 g

Bílkoviny: 15 g 30 g

Tuky: 4 g 8 g

Sacharidy: 20 g 40 g

Energ. hodnota: 175 kcal 350 kcal

 Pro vytvoření jedné porce, která je zhruba vydatná jako běžná porce jídla o 400-500 kcal, stačí 50 g rozmíchat ve vodě, čili má jen těch 175kcal. 

Lze tedy říci, že s každou porcí 100% náhrady stravy šetříte určité množství kalorií, protože Vás zasytí stejným způsobem, jako by Vás zasytilo běžné jídlo s 2-4 násobným množstvím kalorií.

Záleží tedy pouze na Vás, o kolik kalorií méně chcete denně přijímat.

Klíčem k dlouhodobé udržitelnosti je rozmanitost

Samozřejmě asi tušíte, že není koktejl jako koktejl. Kvalitní náhrada stravy nemůže chutnat každý den stejně. Pro začátek se můžete nechat svést jednoproteinovými druhy bez příchuti. Syrovátkové, hrachové nebo třeba sójové proteiny v základní variantě vám budou chutnat tak možná první tři dny. Poté sáhnete po nejrůznějších domácích dochucovadlech v čele s kakaem, nejrůznějšími sirupy, čerstvým ovocem nebo dokonce marmeládami či medem.

Mnoho těchto nápadů však narazí na fakt, že kvalitní náhradu stravy v podobě koktejlů konzumujeme zejména kvůli snaze o zhubnutí. Takže určitě není vhodné přidávat do nich větší množství sacharidů a dalších nevhodných složek. Velmi brzy tedy zjistíte, že si s domácími zdroji příliš nevystačíte.

A kam tedy dál? Na trhu samozřejmě existují nejrůznější ochucené koktejly. Problém bývá ve velikosti balení. Jen zřídkakdy jsou k dostání balení půlkilová, mnohem spíše jde o kilovky, jež většina z nás upřednostňuje zejména kvůli nízké ceně. Háček v sobě ukrývají zejména různé nevšední příchutě. I když vám švestka, ananas nebo třeba maracuja na první pokud zachutná, jen stěží je budete chtít konzumovat dvakrát denně celý týden. Přepití je v takovém případě mnohem rychlejší, než u běžných příchutí (kakao, vanilka apod.).

Náš tip:
Pokud vám nějaká příchuť opravdu zachutná, raději si ji šetřte. Odolejte pokušení pít takový koktejl vícekrát denně. Aktuální obliba se totiž stejně rychle může změnit i v nepříjemnou nesnášenlivost.

Koktejly na trhu a jejich možnosti

Pokud je tedy možné, vsaďte raději na nejrůznější koktejlové mixy.
 Existují nejrůznější ochutnávkové a speciální balíčky, které vám nabídnou třeba 3ks koktejlů od každé příchuti. Příchutě lze mezi sebou také různě mixovat, případně změnit poměr vody a mléka a tím i výslednou chuť. 

Další možností jsou koktejly s příchuťovými tabletami. Tato kvalitní náhrada stravy je součástí zejména nejrůznějších profesionálních proteinových diet, ve volném prodeji jde spíše o promile případů. Ovšem nezoufejte, koktejly lze objednat i samostatně, aniž byste museli platit celou dietu.

A jak příchuťové tablety fungují? Obvykle je dostanete v blistru, odkud vždy vymáčknete jednu do příslušné porce koktejlů. Ale pozor, mnoho z nich jde i půlit nebo dělit na ještě menší díly, můžete tak regulovat sladkost nápoje nebo si pohrát s mixem příchutí.

Měli byste vědět:
Důležité je, aby šly tablety vždy dobře rozpouštět. Vyplatí se podívat na recenze od zákazníků.

Dukanova dieta

Jak vybrat kvalitní koktejl?

O nezbytném obsahu bílkovin jsme už mluvili. Platí také, že muži by se měl vyhnout koktejlům se sójovým základem. Obsahují totiž rostlinné fytoestrogeny, jež se co do funkce podobají ženským estrogenům. A příjem těchto hormonů rozhodně není pro muže žádoucí. Dbejte také na to, aby šel koktejl jednoduše připravit kdykoliv a kdekoliv. Vhození do šejkru, půl minuta třesení a dost. Nic víc opravdu kvalitní produkty nepotřebují.

Náš tip:
Existuje celá řada triků, jak si připravit co nejchutnější kvalitní náhradu stravy v podobě koktejlu. Ten opravdu osvědčený říká, že nejlepší je koktejl, uleželý v lednici. Připravte si ho den předem a vypijte teprve ráno. Bude potom chutnat jako mléčný milkshake. A nezapomeňte si ihned udělat další pro večerní konzumaci.

Jídelníček by mohl vypadat např. takto:

Bílkoviny/tuky/sacharidy
                        (v gramech)
Snídaně: Klíčová složka stravy (sladká verze) 87,5 kcal 7,5 / 2 / 10
Svačinka: ovocný jogurt  (150 g) 118 kcal 4,5 / 5,25 / 20,4
Oběd: 150 g kuřecího masa

(smažený řízek)

249 kcal 25,5 / 14,4 / 0
200 g brambor 140 kcal 3,0 / 0,15 / 22,2
20 g (=23 ml) vstřebaného

oleje do brambor

140 kcal 0 / 20 / 0
2. svačinka: Klíčová složka stravy (sladká verze) 87,5 kcal 7,5 / 2 / 10
Večeře: Klíčová složka stravy (slaná verze) 87,5 kcal 7,5 / 2 / 10
+
Poloviční porce vajíčkové omelety, poloviční plátek pšeničného chleba, hořčice 205 kcal 8,36 / 12,82 / 11,25
+ pitný režim: (počítám jak kávu

-1 šálek kávy s mlékem a cukrem

150 ml = 83 kcal-, tak další nápoje)

400 kcal 0 / 0 / 83
Nyní Celkem 1514,5 kcal 63,92 / 56,2 / 166,8
Celkem 1828 kcal 58,82 / 76,14 / 209
Ušetřeno kalorií Celkem 313,5 kcal

KROK číslo 2 optimalizace stravy (přibližně): -100 kcal

KROK číslo 3 c) přidání Klíčové složky stravy: -313,5 kcal

Denní příjem energie snížen o: 413,5 kcal

Rozdíly mezi možnostmi a), b) a c):

  1. a) Velmi dobrý způsob snížení kalorií a zvyknout si na některé změny možná nebude pro každého jednoduché, nicméně je to velmi přijatelná cena za zhubnutí.
  2. b) Jednodušší příprava a zvyk je pouze otázkou času. Je třeba jen malá trocha sebekázně a vytrvalosti. Nežádá si téměř žádný čas navíc.
  3. c) Jednoduchá příprava, vyvážené množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů a stopových prvků – vše v jednom pokrmu. Ideální je, když Vám náhrada stravy i chutná – pak totiž není potřeba ani svědomitost, konzumace není z povinnosti, ale z chuti.

Vzpomínáte si na lekci ‘‘Proč 95% programů na hubnutí nakonec selže?‘‘. Důvody nebyly v nefunkčnosti programu, ale v tom, že většina lidí (95%) to nakonec vzdalo ať už kvůli hladu, nedostatku motivace, nedostatku času atd.

Možnosti a) b) i c) jsou teoreticky stejně dobré.

Z hlediska psychiky má ale největší účinnost možnost c), protože je u ní nejmenší pravděpodobnost, že ji člověk vzdá.

Proč by se člověk vzdával diety, která spočívá v tom jíst potravinu, která mu chutná a zároveň je nízkokalorická a jednoduchá na přípravu?

 Toto je pravý důvod, proč tento Plán nazývám téměř jistým a převratným – není to v tom, že by nějaký dietní koktejl byl převratný. 

Plán je převratný a téměř jistý proto, protože při dlouhodobém setrvání na dietě v této podobě, člověk nemá absolutně žádný důvod přestávat.

Měli byste vědět:
Důvod, proč 95% programů na hubnutí selže, je v tom, že člověk kapituluje – přestane. Není to v tom, že by 95% programů na hubnutí bylo teoreticky nefunkčních.

Kvalitní náhrada stravy

Kvalitní náhrada stravy a detoxikace organismu

Ne vždy však koktejly samy o sobě stačí. Někdy je organismus tak zanesen nečistotami, že jednoduše není schopen na vaši snahu o zhubnutí dostatečně rychle zareagovat. Řešením je v takovém případě detoxikace a to nejlépe prostřednictvím přírodních zdrojů. Vsaďte na bylinky nebo přírodní produkty stravy.

Chtějte od své kvalitní náhrady stravy něco víc

Z toho vyplývá jedna důležitá věc: NAJDĚTE SI TAKOVOU NÁHRADU STRAVY, KTERÁ BUDE NEJEN SPLŇOVAT POPSANÁ KRITÉRIA, ALE BUDE VÁM I OPRAVDU CHUTNAT.

Dodatek na závěr: Pokud nesouhlasíte a vidíte přesto nějaký problém, kvůli kterému byste mohli přestat, pak by byla velká škoda házet flintu do žita.

Náš tip:
Důležité je vědět, že zvítězíte nad nadváhou, jakmile budete mít plán, který budete moci bez námahy dlouhodobě dodržovat a zároveň hubnout.

Rozhodně se vyplatí investovat trochu času do hledání a objevení toho správného plánu pro Vás osobně, než se vracet zpátky na začátek a brát ”100% zázračné pilulky na hubnutí” se 100% jojo-efektem.

Aktualizováno 29.3. 2020

Podobné příspěvky