5 skrytých příčin nadváhy

Nelze pochybovat o tom, že příčinou nadváhy bývá ve většině případů dlouhodobý vyšší příjem kalorií, než výdej. Přesto se mohou výjimečně vyskytnout tzv. “skryté příčiny nadváhy”, které nemají nic společného s kaloriemi – a přesto člověku mohou nadváhu způsobit nebo k ní alespoň přispět.

Skrytá příčina 1: Porucha štítné žlázy
Typické následky:
Nedostatek hormonu štítné žlázy (tyroxinu) se zpravidla projevuje častější únavou, sníženou výkonností, špatnou pamětí a nadstandardními pocity hladu. Tyto projevy často vedou k nadváze.
Jak to lze zjistit?
U lékaře lze provést měření hladiny hormonu tyroxinu – lékař tím jednoznačně pozná, jestli Vaše štítná žláza pracuje správně nebo ne.
Řešení:
Z preventivního hlediska lze takovým potížím předejít doplňkovou konzumací jódu. Pokud štítná žláza nepracuje správně, lékař Vám může předepsat preparát přímo s obsahem tyroxinu a tím vyrovná nedostatek v krvi.

Skrytá příčina 2: Překyselení organismu
Typické následky: Překyselení může mít spoustu projevů, např. nespavost, artrózu, migrény apod. Jedním z častých projevů bývá také nadměrné zadržování vody v těle. A to jak víte, štíhlé linii vůbec neprospívá – naopak to lékaři považují za možnou příčinu nadváhy.
Jak to lze zjistit?
V lékárně si můžete koupit lakmusové papírky s barevnou stupnicí. Papírek dejte do styku se slinami, případně s močí. Podle zbarvení a příslušné barevné škály určíte, zda máte organismus překyselený nebo ne. Tento test se musí provádět min. 1,5 hodiny po jídle. Pokud si chcete být 100% jistí, můžete jednoduše o provedení takového testu požádat lékaře, pro něj to bude jednoduchá záležitost.
Řešení:
Nejlepší řešení by samozřejmě bylo konzumovat ”překyselení tlumící”, čili zásadotvorné potraviny – např. proso, mandle, amarant, zakysané mléčné výrobky, řepu nebo pohanku. Pokud nemáte čas na změny stravy a přesto se chcete s překyselením vypořádat, nabízí se i jiné řešení – navýšit konzumaci biogenních minerálů – hořčíku a vápníku, příp. draslíku a sodíku pomocí doplňků (tabletek / šumivek apod). Minerály jsou zásadotvorné a pokud každý den tělu dodáte 200 až 300mg hořčíku + 600 až 800mg vápníku navíc, poměr zásady / kyseliny se rychle vyrovná.

Skrytá příčina 3: Hormonální přípravky
Typické následky:
Na různé lidi může působit jeden a ten samý hormon různým způsobem. Je tedy těžké říci ”tento hormon neberte, tento je zase neškodný”. Lze ale odpovědně říci, že některé hormonální léky (např. progesterony, kortikoidy) mohou způsobovat poruchy metabolismu nebo nadměrné zadržování vody v těle. Tyto průvodní jevy opět bývají skrytou příčinou nadváhy.
Jak na to lze přijít?
V prvé řadě je třeba zjistit pročtením příbalových letáků, zda nějaké hormonální léky berete nebo ne. Pokud ano, poraďte se s lékařem, který Vám je předepsal.
Řešení:
V tomto případě Vám musí říci dotyčný lékař, zda léky mohou nebo nemohou být příčinou nadměrného ukládání tuku, zpomaleného metabolismu apod.

Skrytá příčina 4: Nedostatek některých vitamínů, antioxidantů, příp. jiných biogenních látek
Typické následky:
Následky nedostatku vitamínů jsou velmi rozmanité. Dlouho bychom hledali zdravotní komplikaci, která souvisí s lidskou imunitou a nemůže souviset s nedostatkem některých vitamínů. Co se týče hubnutí, problém může být např. se zpomaleným metabolismem, který bývá vyvolán nedostatkem B-vitamínů. Ale rozhodně to nelze říci jednoznačně, protože u vitamínů opravdu souvisí ”všechno se vším”. Příčinou poruch zraku například nemusí být nedostatečný příjem vitaminu A, ale nedostatečný příjem kvalitních tuků. Když organismus nemá dostatek kvalitních tuků, není schopen vstřebávat některé vitamíny (například vitamín A) a tím vznikne problém poruchy zraku.
Jak na to lze přijít?
To je téměř nemožné. Člověk nedostatky vitaminů pozná často až po 10 nebo 20 letech permanentního nedostatku a projevem může být jakákoli civilizační nemoc – ucpané cévy (infarkt, vysoký tlak, mrtvičky), cukrovka, rakovina… I když tyto nemoci s nedostatkem vitamínů často přímo nesouvisí, faktem zůstává, že pravidelným příjmem určitých vitaminů (především antioxidantů) můžeme těmto nemocem alespoň zčásti předcházet.
Řešení:
Extrémní nedostatek určitého vitamínu lékař sice odhalí, ale v obecném měřítku je pro něj velmi těžké posoudit, zda přijímáte ve stravě dostatek vitamínů, nebo ne. Abyste mohli mít klid, že příčina nadváhy není v nedostatku vitamínů, nejlepší řešení je navýšit jejich přijímané množství. Ideální je jíst stravu bohatou na vitamíny, což je v dnešní době velmi náročné. Dobrou pomůckou tedy mohou být multivitamínové doplňky stravy, nejlépe na přírodní bázi, které mají lepší vstřebatelnost.

Skrytá příčina 5: Tlusté střevo
Proč tlusté střevo?
Odpověď je podobná jako u vitamínů: tlusté střevo je centrum lidské imunity a má vliv na spoustu dalších oblastí lidského zdraví. Nechci zde šířit paniku a vyzývat národ k fatálním změnám stravování. Nicméně je třeba si přiznat, že současná strava většiny lidí prostě není příznivá pro některé orgány našeho těla – a k tlustému střevu je naše strava obzvlášť agresivní. Vzhledem k dlouhodobému nedostatku vlákniny dochází k oslabování střevní mikroflóry, častá konzumace bílého pečiva způsobuje postupné hromadění nestrávených zbytků lepku na zvrásněných střevních stěnách, k tomu se přidají tepelně znehodnocené tuky a zanedlouho se vytvoří vrstvička neprostupné hmoty. Ta pak zabraňuje životně důležitým procesům. Nezastávám názor, že člověk musí podstoupit desítky vyšetření, než se pustí do hubnutí. Jen jsem vždy litoval své známé, kteří jedli denně 15 týdnů v kuse o 20% méně kalorií, než jim lékař vypočítal jako ”rozumné množství” a přesto nezhubli. Pokud máte také problém, že ”nehubnete, i když ze zákona zachování energie byste měli”, pak je třeba hledat příčinu.
Jak to lze zjistit?
Detailní stav tlustého střeva lze zjistit pouze nepříjemným zasunutím sondy do tlustého střeva. Ještě existuje možnost spolknout tabletu s miniaturní kamerou, kterou člověk během 8 hodin vyloučí – během těch 8 hodin lékař může střeva pozorovat. Tato metoda ještě ale není příliš běžnou praktikou. Nicméně pokud od dětství nedbáte na vzornou životosprávu, lze předpokládat, že vyčištění tlustého střeva by Vám zdravotně velmi prospělo a možná i vyřešilo některé zdravotní problémy, o kterých ani nedoufáte, že Vás někdy opustí. Znám případ, kdy vyčištění střev odstranilo extrémně silnou alergii na prach. Pro mě je to těžko pochopitelné, ale většina lékařů Vám potvrdí, že vyčištění střev může mít pozitivní vliv na mnoho oblastí zdraví – a ani odstranění alergie nelze vyloučit.
Řešení:
Nejzazší řešení je lékařský výplach, čili colon hydro terapie. Lze to ale řešit i mírumilovnějším způsobem – například kvalitní šťávou z rostliny Aloe Vera (detoxikační účinky už jsou dnes vědecky potvrzeny), což bývá velmi efektivní a zdravotně prospěšné, ale zároveň poněkud dražší. 1 litr šťávy může přijít na 1000 – 1500Kč. Levnější variantou může být vláknina – např. klasické žitné nebo ovesné otruby, které stojí do 30Kč a pokud si dáte kůru 2x denně 1 polévkovou lžíci do jogurtu po dobu 30dní, pravděpodobně se stěny tlustého střevo výrazně vyčistí. Pokud se rozhodnete zjišťovat, zda tyto ‘’skryté příčiny” jsou nebo nejsou skutečnými příčinami nadváhy.